on Core freeboards – Nastavení freeboardu

Nastavení Freeboardu

Přizpůsobení Tvého freeboardu je velice důležité, stejně tak jako u snowboardu, a je důležité mu věnovat hodně pozornosti. Je potřeba, aby Ti vše sedělo a vyhovovalo, protože to má velký vliv na to jak rychle se naučíš na Freeboardu a jak se Ti bude jezdit.

Nastavení trucků (podvozků)

Nastavení trucků je individuální a záleží na Tvých osobních preferencích. Někteří jezdci mají radši volnější trucky, někteří zase více utažené. Obecně platí fakt, že tvrdší trucky se chovají lépe při vyšších rychlostech a jízda je více stabilní. Mnoho jezdců doporučuje mít zadní truck více utažený než truck přední s tím, že se pak lépe zatáčí a provádějí smýkané oblouky. Jezdci jsou různí a stejně tak nastavení jejich trucků, někteří lidé mají raději tvrdší trucky a někteří naopak volnější, až vyklavé, trucky  a tvrdí že se pak freeboard chová ještě více jako snowboard. Je proto dobré vyzkoušet jízdu jak s volnějšími, tak více utaženými trucky a zjistit tak, které nastavení Ti více vyhovuje. Obecně platí pravidlo, že volnější trucky více zatáčí a méně smýkají (slidují), zatímco utažené trucky méně zatáčí a více smýkají (slidují).

Nastavení středového kolečka

Dle našeho názoru je nejlepší mít středová kolečka nastavena s co největším odstupem od základny. Freeboard je pak více hravý a lépe se provádějí smýkané oblouky. Pokud máš středové kolečko nastaveno s menším odstupem, hrozí riziko, že pokud pojedeš po drsném a nerovném povrchu může se Ti seknout hrana na nějaké díře či nerovnosti.

Při učení na Freeboardu doporučujeme ze začátku experimentovat s výškou středového kolečka a případně si ho dát o stupeň či dva níž – freeboard je pak stabilnější a méně vratký. Ačkoliv je nutné dát do smýkaného (slidovacího) oblouku o trochu větší sílu, je jednodušší se takto oblouky naučit a postupně při získávání zkušeností odstup středového kolečka zvětšovat, freeboard se pak více chová jako snowboard a lépe se na něm dělají smýkané (slidovací) oblouky.  Mnoho jezdců si při jízdě ve skateparku nastavuje středová kolečka na nižší odstup.

Nastavení vázání

Je velice důležité nastavit vázání tak, aby se Vám dobře jezdilo. Pokud jezdíte na snowboardu, měl by Vám vyhovovat stejný postoj a úhly jako máte nastaveny na svém snowboardovém vázání. Výšku vázání nastavte tak, aby Vám bylo pohodlné, dobře drželo botu a nečouhala Vám příliš špička ani pata. Správná pozice nohy ve vázání je uprostřed desky.

Sestavení freeboardu

K sestavení freeboardu budete potřebovat křížový šroubovák, klíč 10mm a 12mm

Připevněni trucků (podvozku) k desce

-propíchni předvrtané díry, které sedí s dírami na truckách, propíchněte protiskluzový grip na vrchní straně desky použitím imbusu, který jsi dostal společně s freeboardem.

-prostrč šrouby z vrchní strany desky a nasaď trucky na spodek desky středními kolečky směrujíc dovnitř, následně pořádně utáhni šrouby, hlavičky šroubu by měly být utáhlé v rovině s deskou (ne více)

Připevnění vázaní

- vyber které ze dvou děr budou vyhovovat Tvému postoji na prkně, propíchni černý protiskluzový grip na vrchní straně desky použitím imbusu, který jsi dostal společně s freeboardem.

- prostrč šrouby, tentokrát ale ze spodní strany desky, nastavte Montování freeboardu - vázání úhel vázání tak, aby vyhovoval Vašemu postoji, vázaní přitáhněte na vrchní stranu desky středními šrouby a utáhněte je

- našroubuj vrchní část vázání na kovový základ a nastav pomocí výškově nastavitelných šroubků tak, aby ses cítil ve své obuvi na prkně pohodlně a noha byla uprostřed prkna (pata i špička má stejnoměrně přesahovat prkno) optimálně vázáním fixo vána, tj. ne moc ani málo.