on Core freeboards – Výuka jízdy na freeboardu

Výuka jízdy na Feeboardu

Jízda na Freeboardu není tak jednoduchá jako na první pohled vypadá. Pokud jezdíš na snowboardu, tak máš obrovskou výhodu a naučíš se jezdit mnohem rychleji!  Pokud zkušenosti se snowboardingem (případně jinými board sporty) nemáš, bude pro Tebe učení na Freeboardu složitější, nicméně zase pak budeš mít obrovskou výhodu  pokud se začneš učit jezdit na snowboardu. Je velice důležité si uvědomit, že freeboarding není skateboarding a jezdí se opravdu stejně jako na snowboardu. Naučit se jezdit perfektně na Freeboardu Ti může trvat několik desítek minut, ale stejně tak i dnů až týdnů.

Nezapomeň jezdit v ochranném vybavení jako jsou chrániče loktů, kolen, zápěstí, páteře a v neposlední řádě helmy. Je velice pravděpodobné, že při učení se na freeboardu můžeš spadnout. Vždy se seznam s trasou své jízdy, pozornost věnuj především nebezpečným okolnostem jako jsou díry, praskliny, olejové skvrny a samozřejmě ber v potaz auta a dopravu. Rovněž zkontroluj vždy před ježděním stav svého Freeboardu. Při jízdě měj vždy váhu na hraně směrem ke svahu, předejdeš tím „zaseknutí hrany“ a následného pádu.

Je velice důležité, aby si na začátek svého ježdění našel správné místo kde začít, naučíš se tak jezdit mnohem rychleji! Je důležité, aby silnice byla dost široká, nejezdilo tam mnoho aut, nebyla příliš prudká a nebyly tam díry, kamínky a podobně.  Na široké mírné ulici se naučíš jezdit mnohem rychleji, než na silnici, kde jsi limitován prostorem, auty a ostatními rušivými elementy.

Lekce č. 1 – dlouhé carvingové oblouky

První věc, kterou se nauč je ježdění po hranách a dělání dlouhých řezaných carvingových oblouků. Jednoduše jen přenášej váhu z jedné hrany na druhou, dávej váhu na špičku a patu a dělej dlouhé řezané oblouky. Nedávej váhu na prostřední kolečka, protože pak vám to začne podkluzovat a jít do slidu, nyní jde ale jen o to zvyknout si na samotné zatáčení po hranách.

Tipy: není špatné si na výuku těchto oblouků dát středové kolečko o několik stupňů níž a zmenšit tak odstup od desky. Dlouhé řezané carvingové oblouky se Ti budou lépe dělat. Zároveň není špatné povolit přední truck tak, aby byl volnější a zároveň zadní trucky mít více dotažený než truck přední.

Lekce č. 2. -  smýkaný slidovací oblouk

Než se začneš učit smýkaný oblouk zkontroluj nastavení svého freeboardu a středové kolečko dej na nejvyšší stupeň, tedy nejdále od základny. Pokud se Ti zdá ze začátku freeboard nestabilní a vratký, můžeš středové kolečko posunout o jeden či dva stupně níže.  K tomu abys mohl udělat smýkaný slidovací oblouk je potřeba mít již určitou rychlost, při nízké rychlosti jde slidovat velmi těžko, stejně tak jako na snowboardu.

Jakmile jedeš dostatečnou rychlostí, uber váhu z hran na prostředek a ucítíš jak Ti to začíná podkluzovat (slidovat).  Pokud chceš přestat slidovat, dej váhu zpátky na hranu a ucítíš jak prkno přestane jet smýkaným obloukem (slidem). Opakuj to, dokavaď si nezvykneš a slidování si neosvojíš. Měj trpělivost, první povedené oblouky Tě za to odmění skvělým pocitem!

Pamatuj, že čím víc budeš mít váhu uprostřed desky, tím víc to bude smýkat (slidovat). Ramena drž rovně s deskou a měj pokrčené kolena, zabráníš tak nežádoucímu jízdnímu stylu, tzv. „protirotaci“, stejně tak jako na snowboardu. Díky tomuto smýkanému oblouku můžeš regulovat rychlost, každé smýknutí (slidování) zpomaluje.

Tipy: Pokud začínáš, není na škodu experimentovat s výškou nastavení středového kolečka a případně ho dát o několik stupňů níž a jakmile se budeš cítit sebejistěji, tak opět posuň středové kolečko na vyšší stupeň.  Měj vždy váhu na hraně a prostředku směrem ke svahu. Pokud budeš mít váhu na spodní hraně směrem dolů ke svahu, nebo pojedeš jen po středových kolečkách, hrozí nebezpečí zaseknutí hrany. Není špatné se ze začátku jen mírně rozjet a poté smýkaným obloukem (slidem) zastavit, nejdříve to trénovat na jednu stranu, následně na druhou. Jakmile si budete jisti s obloučky a zastavením na každé straně, naučte se přechod z jednoho oblouku na druhý.

Lekce č. 2. -  zastavení a regulace rychlosti

Na Freeboardu je úžasné to, že si můžeš kdykoliv přibrzdit, nebo úplně zabrzdit, stejně tak jako na snowboardu. Pokud jedeš a chceš zabrzdit, zatáčíš normálně po hranách a poté uvolníš váhu z hran na prostředek prkna a necháš prkno otočit o 90 stupňů. Poté si reguluješ jak prudce chceš zastavit - čím víc se zakloníš a dáš váhu na hrany, tím rychleji zastavíš. Když se zakloníš moc prudce, tak ti to podjede a spadneš. Vždy je dobré být pokrčený, máš pak větší cit a stabilitu.

Ze začátku Ti půjde brzdění a zatáčení vždy lépe na jednu stranu než na druhou. Je dobré trénovat tak dlouho, dokud se nebudeš cítit bezpečně při zatáčení na obě strany a až poté jít na větší kopec. Pokud jedeš z kopce a chtěl bys zpomalit, jednoduše to uděláš pomocí smýkaného slidovacího oblouku. Tímto obloukem si jednoduše můžeš kdykoliv přibrzdit a zastavit. Dáš váhu na střed prkna, prkno začne smýkat (slidovat) a dle potřeby se zakloníš a dáš váhu na hranu a přibrzdíš. Poté přeneseš opět váhu na obě nohy, na hrany, a přestaneš smýkat (slidovat) a pokračuješ dál v jízdě.